Photo of HLM-40PSM
Features
  • Low 0.7dB loss at 20 GHz
  • 9.5W Peak Power (pulsed), 2.5W CW
  • +11 to +19 dBm Flat Leakage @ 1W CW
  • Typical P1dB of +14dBm
  • Small signal S2P data available
Applications
  • RF Transceivers
  • Test and Measurement Equipment
  • SATCOM
Functional Block Diagram
Block Diagram
Part Ordering Options
Part NumberDescriptionPackageGreen StatusProduct LifecycleExport Classification
HLM-40PSMDC - 40GHz Surface Mount LimiterQFN
REACH
RoHS
ReleasedEAR99
EVAL-HLM-40PEvaluation Board, DC - 40GHz Surface Mount LimiterEVAL
REACH
RoHS
ReleasedEAR99
Table Of Contents
Revision History
Revision CodeRevision DateComment
A2025-01-07Updated operating / storage temperatures
Rev: A | Copyright © 2025 Marki Microwave LLC.
Specifications
Absolute Maximum Ratings
ParameterMaximum RatingUnit
Maximum Operating Temperature 100°C
Maximum Storage Temperature 125°C
Minimum Operating Temperature -55°C
Minimum Storage Temperature -65°C
RF Power Handling , Average 2.5W
RF Power Handling , Peak 9.5W
Package Information
ParameterDetailsRating
WeightPackage name: QFN0.041g
Dimensions-4 x 4 mm
Moisture Sensitivity Level-MSL 1
Electrical Specifications
ParameterTest ConditionsMinimum
Frequency
(GHz)
Maximum
Frequency
(GHz)
MinTypMaxUnit
Flat Leakage -1 1-19-dBm
Flat Leakage -20 20-15-dBm
Input P1dB -0 40-14-dBm
Insertion Loss -0 40-0.51.75dB
Return Loss -0 40-17-dB
Typical Performance Plots
Insertion Loss (dB) graph for HLM-40PSM
Return Loss graph for HLM-40PSM
P1dB (dBm) graph for HLM-40PSM
P0.1dB Compression Point (dBm) graph for HLM-40PSM
Insertion Loss, Output Power vs. Input Power @ 1 GHz graph for HLM-40PSM
Insertion Loss, Output Power vs. Input Power @ 25GHz graph for HLM-40PSM
Insertion Loss, Output Power vs. Input Power @ 30 GHz graph for HLM-40PSM
Insertion Loss, Output Power vs. Input Power @ 40 GHz graph for HLM-40PSM
Extended Output Power vs Input Power graph for HLM-40PSM
Harmonic Suppression vs. Frequency @ +5 dBm Input (dBc) graph for HLM-40PSM
Harmonic Suppression vs. Input Power @ 1 GHz (dBc) graph for HLM-40PSM
3F Harmonic Output Power vs. Frequency (dBm) graph for HLM-40PSM
5F Harmonic Output Power vs. Frequency (dBm) graph for HLM-40PSM