Photo of EVAL-HLM-40P
Features
  • Low 0.7dB loss at 20 GHz
  • 9.5W Peak Power (pulsed), 2.5W CW
  • +11 to +19 dBm Flat Leakage @ 1W CW
  • Typical P1dB of +14dBm
  • Small signal S2P data available
Applications
  • RF Transceivers
  • Test and Measurement Equipment
  • SATCOM
Functional Block Diagram
Block Diagram
Part Ordering Options
Part NumberDescriptionPackageGreen StatusProduct LifecycleExport Classification
HLM-40PSMDC - 40GHz Surface Mount LimiterQFN
REACH
RoHS
ReleasedEAR99
EVAL-HLM-40PEvaluation Board, DC - 40GHz Surface Mount LimiterEVAL