Photo of MM1-1240SS
Features
  • CAD Optimized for Superior Isolation and Spurious Response
  • Broadband Performance
  • Excellent Unit-to-Unit Repeatability
  • Fully nonlinear software models available with Marki PDK for Microwave Office®
  • RoHS Compliant
Applications
  • Mobile test and measurement equipment
  • 5G transceivers
Functional Block Diagram
Block Diagram
Part Ordering Options
Part NumberDescriptionPackageConnectorsGreen StatusProduct LifecycleExport Classification
MM1-1240SSGaAs Double-Balanced MixerSStandard
REACH
RoHS
ReleasedEAR99
Table Of Contents
Revision History
Revision CodeRevision DateComment
A2017-10-01Die shrunk from 1.48 x 1.18 micron to 1.37 x 1.17 micron. Die tolerance added.
Rev: A | Copyright © 2017 Marki Microwave LLC.
Port Configuration and Functions
Port Diagram
Diagram of the port configuration for MM1-1240SS
Port Functions
Configuration A
PortFunctionConnector TypeDescriptionDC Equivalent
Circuit
Port 1LO 2.92FPort 1 is DC short to ground and AC matched to 50 Ohms from 12 to 40 GHz. Blocking capacitor is optional.Equivalent circuit for the LO
Port 3RF 2.92FPort 3 is DC open and AC matched to 50 Ohms from 12 to 40 GHz. Blocking capacitor is optional.Equivalent circuit for the RF
Configuration B
Circuit
Port 1RF 2.92FPort 1 is DC short to ground and AC matched to 50 Ohms from 12 to 40 GHz. Blocking capacitor is optional.Equivalent circuit for the RF
Port 3LO 2.92FPort 3 is DC open and AC matched to 50 Ohms from 12 to 40 GHz. Blocking capacitor is optional.Equivalent circuit for the LO
Specifications
Absolute Maximum Ratings
ParameterMaximum RatingUnit
Maximum Operating Temperature 100°C
Maximum Storage Temperature 125°C
Minimum Operating Temperature -55°C
Minimum Storage Temperature -65°C
Port 1 DC Current 15mA
Port 2 DC Current 24mA
RF Power Handling (RF+LO), 100°C 21dBm
RF Power Handling (RF+LO), 25°C 28dBm
Package Information
ParameterDetailsRating
Dimensions-14.22 x 13.21mm
ParameterMinNominalMaxUnit
LO Input Power 18-23-
Electrical Specifications
Specifications guaranteed from -55 to +100°C, measured in a 50Ω system. All bare die are 100% DC tested and 100% visual inspected. RF testing is performed on a sample basis to verify conformance to datasheet guaranteed specifications. Consult factory for more information.