The BALH-0010 is a broadband balun, hand-tuned for optimal phase and amplitude balance over a 200 kHz to 10 GHz bandwidth. It serves as an excellent choice for analog to digital converters, balanced receivers, baseband digital modulations, and signal integrity enhancement.
|---|---|---|---|---|---|
| BALH-0010 | High Power Balun (200 kHz to 10 GHz) | Standard | REACH RoHS | Released | EAR99 |
|---|---|---|---|---|---|
BALH-0010
High Power Balun (200 kHz to 10 GHz)
| Revision Code | Revision Date | Comment |
|---|---|---|
| - | 2015-01-01 | Datasheet initial Release |
| A | 2019-10-01 | Mixed Mode Scattering Parameters added |
| B | 2019-11-01 | RoHS Compliant assembly |
| C | 2020-07-01 | Specs table update |
| D | 2020-10-01 | Specs table update |
BALH-0010
| Port | Function | Connector Type | Description | DC Equivalent Circuit |
|---|---|---|---|---|
| Common Port / In (Unbalanced) | RF Input | SMAF | The common port is DC short to ground. | |
| Out 1 / 0° Port (Balanced) | 0° Port | SMAF | The 0° port is DC short to ground. | |
| Out 2 / 180° Port (Balanced) | 180° Port | SMAF | The 180° port is DC short to ground. |
BALH-0010
| Parameter | Details | Rating |
|---|---|---|
| Weight | - | 32g |
| Dimensions | - | 66.04 x 16.76 mm |
BALH-0010
Specifications guaranteed from -55 to +100°C, measured in a 50Ω system.
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amplitude Balance | - | 0.0002 | 10 | - | 0.2 | 0.6 | dB |
| Common Mode Rejection | - | 0.0002 | 10 | 25 | 35 | - | dB |
| Impedance Ratio | - | - | - | - | 1:1 | - | |
| Input P1dB 1 | - | 0.0002 | 10 | 37 | - | - | dBm |
| Insertion Loss as a Mode Converter | - | 0.0002 | 10 | - | 2.5 | 4.5 | dB |
| Isolation | - | 0.0002 | 10 | - | 8 | - | dB |
| Nominal Phase Shift | - | 0.0002 | 10 | - | 180 | - | ° |
| Phase Balance | - | 0.0002 | 10 | - | 2 | 6 | ° |
| Risetime/Falltime 2 | - | 0.0002 | 10 | - | 13 | - | ps |
| VSWR (Input) | - | 0.0002 | 10 | - | 1.5 | - | |
| VSWR (Output) | - | 0.0002 | 10 | - | 1.75 | - |
[1] Measured in a well-heat sinked environment.
[2] Specified as 90%/10%. Calculated from Tau_balun2 = (Tau_out2 – Tau_in2)
BALH-0010
BALH-0010
Three port scattering parameters measured as three single-ended 50Ω ports showing relationship between any two ports. For example: S21 and S31, often referred to as insertion loss of a balun, is the output response on ports 2 and 3 with an input stimulus on port 1.
BALH-0010
Mixed mode scattering parameters are used to characterize differential circuits. For baluns, this means that the 0° and 180° ports become a single 100Ω differential port and the common port remains the same 50Ω common port. The two-port s-parameters of the balun are then characterized based on differential (d), common mode (c), or single-ended (s) signals. For example: S12ds is the differential output response given a single ended input.
BALH-0010
BALH-0010