Photo of MMIQ-40100LCH-2
Features
RF/LO Frequency Range: 40 - 100 GHz
IF Frequency Range: DC - 20 GHz
I+Q Conversion Loss: 10 dB
Image Rejection: 30 dB
Applications
  • mmWave Frequency Conversion
  • Single Sideband and Image Rejection Mixing
  • IQ Modulation / Demodulation
  • Vector Amplitude Modulation
  • Band Shifting
Functional Block Diagram
Block Diagram
Part Ordering Options
Part NumberDescriptionPackageConnectorsGreen StatusProduct LifecycleExport Classification
MMIQ-40100LMGaAs MMIC mmWave IQ MixerMStandardConsult FactoryReleasedEAR99
MMIQ-40100LCH-2GaAs MMIC mmWave IQ MixerCH-Consult FactoryReleasedEAR99
Table Of Contents
Revision History
Revision CodeRevision DateComment
-2022-05-01Datasheet Initial Release
Rev: - | Copyright © 2022 Marki Microwave LLC.
Port Configuration and Functions
Port Diagram
Diagram of the port configuration for MMIQ-40100LCH-2
Port Functions
PortFunctionDescriptionDC Equivalent
Circuit
GNDGround CH package ground path is taken through the substrate.Equivalent circuit for the Ground
Port 1LO Input Port 1 is DC open for the CH and M packages.Equivalent circuit for the LO Input
Port 2Q Input / Output Port 2 is diode coupled and AC matched to 50Ω over the specified Q port frequency range.Equivalent circuit for the Q Input / Output
Port 4I Input / Output Port 4 is diode coupled and AC matched to 50Ω over the specified I port frequency range.Equivalent circuit for the I Input / Output
Specifications
Absolute Maximum Ratings
ParameterMaximum RatingUnit
Maximum Operating Temperature 100°C
Maximum Storage Temperature 125°C
Minimum Operating Temperature -55dBm
Minimum Storage Temperature -65°C
Power Handling, at any Port 30dBm
Package Information
ParameterDetailsRating
Dimensions-2.28x2.09mm
ParameterMinNominalMaxUnit
Ambient Temperature -5525100°C
LO Input Power 15--dBm
Electrical Specifications
ParameterTest ConditionsMinimum
Frequency
(GHz)
Maximum
Frequency
(GHz)
MinTypMaxUnit
Conversion Loss 1RF/LO = 40 - 100 GHz
I = DC - 0.2 GHz
40 100-12-dB
IF Frequency Range -- -0-20GHz
Image Rejection RF/LO = 40 - 100 GHz
I+Q = DC – 0.2 GHz
40 100-30-dBc
Image Reject/Single Sideband Conversion Loss RF/LO = 40 - 100 GHz
I+Q = DC - 0.2 GHz
40 100-10-dB
LO Frequency Range -- -40-100GHz
Noise Figure 2RF/LO = 40 - 100 GHz
I+Q = DC – 0.2 GHz
Q (Port 2) Frequency Range -- -0-20GHz
RF Frequency Range -- -40-100GHz
[1] Measured as an I/Q down converter (i.e., I and Q powers are not combined)
[2] Mixer Noise Figure typically measures within 0.5 dB of conversion loss for IF frequencies greater than 5 MHz.
Typical Performance Plots
Due to difficulty generating strong LO signals at mmWave frequencies LR Isolation is measured with a small signal LO. Isolation will improve with a stronger LO signal. Discontinuity in conversion loss and Image Rejection measurements is due to splitting the measurement into two bands. IIP3 is only measured up to 67GHz due to limitations in measurement setup.
Conversion Loss, I+Q (dB) graph for MMIQ-40100LCH-2
Image Rejection (dBc) graph for MMIQ-40100LCH-2
I Port, IF Response (dB) graph for MMIQ-40100LCH-2
Small-Signal L-R Isolation (dB) graph for MMIQ-40100LCH-2
IIP3 (dBm) graph for MMIQ-40100LCH-2
Conversion Loss vs LO Power, 50GHz Fixed LO, 50.1 GHz RF (dB) graph for MMIQ-40100LCH-2
MMIQ-40100LM - Typical Performance Plots